top of page

Mindfulness nedir?

Çok fazla farkında olmadan, durup dikkatimizi ana vermeden, hayatın içinde aceleci olarak yaşama devam ederiz.

 

Mevcut ana daha fazla dikkat etmek - kendi düşüncelerinize ve hislerinize ve etrafınızdaki dünyaya farkındalık getirmek - zihinsel sıhhatinizi ve yaşam doyumunuzu artırabilir.
 

Mindfulness temelli farkındalığa aynı zamanda "dikkatlilik" diyoruz. 

Bilinçli bir şekilde dikkatli olmak, hayattan daha fazla zevk almamıza ve kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Bu kazanılabilen bir beceridir.

 

Mindfulness nedir?

Oxford Mindfulness Merkezi eski direktörü Profesör Mark Williams, mindfulness’ın, anın içinde neler olduğunu doğrudan bilmek anlamına geldiğini söylemektedir. 

“Çevremizdeki dünyayı fark etmemek kolaydır. Hatta çaba göstermediğimiz her an etrafımızı, duygu ve düşüncelerimizi, beden duyumlarımızı, yediğimiz yemeğin tadını ve dinlediğimiz şarkının hissini fark etmeyiz.

Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitimi ile bedenimizin zihin ile temasını arttırarak, duygu ve düşüncelerimiz ile, çevremiz ile üretken ve doyumu yüksek  bağlar geliştirerek; 'kafamızın içinde’' yaşamaya son vermek amaçlanır.

“Mindfulness eğitiminin amacı bedenimizle ve yaşadığımız hislerle yeniden bağlantı kurmaktır“. 

Mindfulness, içinde yaşadığımız anın manzaralarına, seslerine, kokularına ve zevklerine uyanmak anlamına gelir. 

 

Mindfulness’ın bir diğer önemli kısmı, anda olduğu gibi ortaya çıkan düşüncelere ve duygulara farkındalık kazandırmasıdır.

Bu, anı net bir şekilde görmemize izin vermekle ilgili. 

Bunu yaptığımızda, kendimizi ve yaşamlarımızı görme biçimimizi olumlu yönde değişmesi için bir zemin hazırlarız.

 

Mindfulness zihinsel iyiliğe nasıl yardımcı olur?

Mevcut anın daha fazla farkında olmak, etrafımızdaki dünyadan daha fazla keyif almamıza ve kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Şimdiki anın daha fazla farkına vardığımızda, kabul etmeye korktuğumuz şeyleri deneyimlemeye hazır hale gelmeye başlıyoruz.

Profesör Williams, “Mindfulness aynı zamanda yaşadığımız düşünce ve duygu akışının daha fazla farkına varmamıza olanak tanıyor” diyor ve yaşam serüvenimizde akışa yardımcı olmayan yollarla nasıl dağıldığımıza dikkatimizi çekiyor.

 

Mindfulness, düşüncelerimizi ve düşünce kalıplarımızı görmeye başlamamızı sağlıyor. 

İlerleyen zamanlarda, düşüncelerimizin ne zaman zihnimizi ele geçirdiğini fark etmek için kendimizi eğitebilir ve düşüncelerin bizi kontrol etmemesi gereken“ zihinsel olaylar ”olduğunu fark edebiliriz. 

“Çoğumuz değiştirmesini zor bulduğumuz sorunlara sahibiz ve mindfulness, onlarla daha verimli bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olabilir. 

Herhangi bir durumda şunu kendimize sorabiliriz ' Bu konuyu yararlı bir şekilde düşünerek çözmeye çalışıyor muyum, yoksa sadece düşüncelerime mi kapılıyorum?'

Mindful düşünme, geçmiş anılar veya gelecek planları arasında korku ya da kaygı ile kaybolmak yerine, anda kalma becerisi ile daha üretken olmayı içerir.

Mindful bir halde yaşamak

Mindfulness pratik yaptıkça gelişen bir kas becerisi gibidir.

Mindfulness, olumsuz düşünceleri ve duyguları ortadan kaldırmakla ilgili değil, bunları zihinsel olaylar olarak görmekle ilgilidir.

 

Bir otobüs durağında durduğunuzu ve 'düşünce otobüslerini' gördüğünüzü onlara binmek ve sizi götürülmelerine izin vermek yerine geldiklerini ve geçtiklerini izlediğinizi hayal edin. 

Bu ilk başta zor gelebilir ancak yumuşak bir davet ile mümkün olmaktadır.

 

Düşüncelerinizi ve duygularınızı adlandırın

Düşünceler ve duygular hakkında bir farkındalık geliştirmek için, sessizce onları adlandırmak yararlı olabiliyor: İşte bu sınavda başarısız olabileceğim düşüncesi ve bu endişeyi getiriyor.

 

Kendini geçmiş ve gelecekten kurtar

Mindfulness’ı herhangi bir yerde uygulayabilirsiniz, ancak özellikle birkaç dakika boyunca geçmiş anıları ile sorunlar ya da gelecek endişeleri ile sorunlar yaşamaya başladığınızda kapana kısıldığınızı fark ederseniz, zihninizin içerisinde büyük bir mücadele başlar. Bunun için mindful bir yaklaşım benimsemeniz özellikle yararlı olabilir.

Mindfulness temelli stres azaltma eğitimi ile farkındalık becerisi kazanmak aynı zamanda stres veya kaygı belirtilerini daha önce fark etmemize ve onlarla daha iyi başa çıkmamıza yardımcı oluyor.

 

Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Programı, Ulusal Sağlık Enstitüsü (NICE) tarafından geçmişte 3 veya daha fazla depresyon geçirmiş kişilerde depresyonun önlenmesinin bir yolu olarak önerilmektedir.

 

Düşüncelerinizi, duygularınızı, beden duyumlarınızı ve etrafınızdaki dünyayı farketmeyi hatırlamak, farkındalığın ilk adımıdır.

 

Mindful olmak

Günlük yaşamlarımıza devam ederken, dinlediğimiz müziği, yediğimiz yiyecekleri, yürürken bedenimiz ile havanın temasını hissedebiliriz. Ya da düşüncelerin arasında kaybolarak anı kaçırabiliriz.

 

Bütün bunlar çok küçük şeyler gibi gelebilir, ancak sık sık, gün içerisinde pratik etmek otopilot modunu kesmek ve bize yaşam hakkında yeni bakış açıları vermek için büyük bir güce sahiptirler.

 

Konfor alanından ve kısır döngülerden kurtulmak için yeni bir şey deneyin

Toplantılarda farklı bir koltukta oturmak veya öğle yemeğinde yeni bir yere gitmek gibi yeni şeyler denemek, dünyayı yeni bir şekilde fark etmenize yardımcı olabilecek mindfulness temelli farkındalık egzersizlerinden sadece birazı
 

Mindfulness uygulamaları

Mindfulness’ı günlük yaşamda uygulamanın yanı sıra, bir mindfulness meditasyon için zaman ayırmak size yardımcı olabilir.

Mindfulness meditasyon uygulaması bilinçli ve farkında bir şekilde sessizce oturmayı ve düşüncelere, seslere, nefes alma hissine veya vücudun bazı kısımlarına dikkat etmeyi çalışarak, zihniniz dolaşmaya başladığında dikkatinizi geri getirmeyi içerir.

 

Siz de mindfulness eğitimi ile tanışarak dikkat arttırma ve stres azaltma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

mf site01.jpg

Zihin farkındalığı

Farkındalık zihin işidir. 

Zihin esnekliği kazanmak ve

zihnin kontrolünü ele almadan önce içeride neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

hanson-lu-lvLfVIRHXPQ-unsplash.jpg

Farkındalığın doğası

Farkındalık, insan olarak kim olduğumuzun en iyisini bilmemizi sağlar ve geliştirir. Kendi ritmimizi yakalamak için mindfulness çalışıyoruz.

marcelo-cidrack-7jZNgIuJrCM-unsplash.jpg

Farkındalık egzersizleri

Mindfulness egzersizleri ile zihninizi gevşeterek, düşüncelerinizin hızına yetişin.

Image by Eve Tu

Bağışlama

 Kendi hatalarınızı bağışlamada daha iyi olmanıza yardımcı olacak bazı adımları keşfedin.

Image by Quinn Bidmead

Olumsuz düşünme yanlılığı

 Olumsuz şeyleri daha fazla fark ederek, daha duyarlı olur ve daha sonra onları daha canlı hatırlarız. 

Image by JR Korpa

Mindfulness başlangıç

Mindfulness meditasyonu uygulamaya başlayın.

Sizin için hazırladığımız ses kaydını uygulayabilirsiniz.

bottom of page