top of page

Mindfulness'ı yaşam tarzınız haline getirebilirsiniz

Kırmızı Maskülen Temalar Twitter Gönde

Mindfulness’ı yaşam tarzınız haline getirerek, farkındalığınızı artırabilir, daha dikkatli olabilirsiniz ve bu size daha yüksek bir yaşam doyumu getirebilir. Böylelikle yaşamınızda stres ile karşılaştığınız anlarda hayatın akışında kalarak devam edebilirsiniz.

Mindfulness eğitimi ile dikkat ve farkındalık artırmayı çalışarak duygusal ve fiziksel sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Bu yazı mindful bir yaşam tarzını nasıl geliştirebileceğiniz ile ilgilidir. Mindfulness hakkında daha fazla bilgi almak için diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.

 

Mindful bir yaşam size şunları sağlayabilir;

  • Çok fazla günlük stres, çok fazla kötü ruh hali veya zihninizde sürekli konuşan eleştirel iç sesinizin neden olabileceği sizi aşağıya çeken negatif kısır döngüden çıkarak, üretken bir yaşam sürebilirsiniz.

  • Dikkat performansınızı artırmanız, çalışmalarınız sırasında daha az hata yapmanıza yardımcı olur.

  • Stresli olayları farklı bir perspektif ile ele almanızı ve esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olur, böylece daha az bunalmış hissederek, olayları daha üretken ve yapıcı bir şekilde ele alabilirsiniz.

 

Günümüzün hızlı dünyasında yaşamın ve zamanın akışında  kalmak zor olabiliyor. Sonuçta, dikkat dağıtan, anda olan deneyimlerden bizi koparan birçok şey var. Ancak, günlük yaşamınızda daha dikkatli olmaya niyetliyseniz, daha fazla yaşam doyumu yaşayabilirsiniz.

İşte mindful bir yaşam için başlıklar.

 

Mindful Yeme Egzersizi

Telefon veya televizyon ile meşgul olarak yemek yemek veya zihinde dolaşan düşünceler arasında yemek yemek oldukça yaygındır. Stres düzeyi yüksek olan insanların aşırı yeme ve çok fazla şeker tüketme gibi olumsuz alışkanlıkları olduğu bilinen bir gerçektir. 

 

Mindful yemek yeme alıştırması yapabilirsiniz.

Yemek yerken dağılan zihine direnerek sadece dikkatinizi yiyeceğinizin tadına çevirerek, o andaki duyumları hissederek yemeğinizi yiyebilirsiniz. Mindful yeme alışkanlığı kazanmak, yeme alışkanlığınızı düzenlemek ile kalmaz, kendi başınıza sadece yemeğin tadı, duygusu ve yeme halinin akışı ile olma hissini zihinsel olarak yeniden yapılandırır. Neden çocukların telefona bakarak yemesinden rahatsız oluyoruz da kendimiz yemek esnasında sadece oturup yemek yeme hali ile olma çabası göstermiyoruz?

 

Mindful bir yaşamın önemli bir parçası mindful yemedir.

Mindfulness, her ne yapıyorsak o deneyimi hissederek ve o deneyime eşlik ederek akışta kalma halidir.

Yemek yemek de bizim için yaşamsal bir öneme sahip olmak ile birlikte her gün belirli zamanlarda gerçekleştirdiğimiz bir eylem. İşte yemek zamanı, mindful olmayı deneyimleyerek, an be an deneyimi takip edebileceğiniz eşsiz bir fırsat sunuyor. 

 

Aldığınız her lokmaya dikkat edin. Yemeğinizi yavaşça çiğneyin ve tadını hissedin. Acele etmeden hissederek ve yediğiniz bir lokmanın ağzınızdan midenize doğru ilerleyişine dikkat ederek yeyin. Dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz, nazikçe dikkatinizi yemeğinize çevirebilirsiniz.

 

Etkileşimlerinizde Dikkatli Olun

Mindful dinleme

Eşinizle, çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla her gün etkileşime giriyor olsanız da, dikkatli bir biçimde ilişki kurmak önemlidir. Bir ilişkideki dikkat, diğer kişinin yargılayıcı olmayan bir şekilde ne yaptığını gözlemlemek ve ona eşlik etmektir. Aynı zamanda konuşma sırasında anda mevcut olmakla ilgilidir.

Diğerleri ile birlikteyken, toplantıda veya bir seminerde zihninizde gezinmek yerine ya da aklınızdaki düşüncelerin arasında kaybolmadan, bölünmemiş dikkatinizi verebilirsiniz. Ve karşınızdaki kişi kendi düşüncelerini paylaşırken sıkılmadan ya da sıkıldığınızın da farkında olarak onu duymaya başlayabilirsiniz.

 

Bir toplantı esnasında ya da arkadaşlarınız ile bir akşam yemeğinde ya da çocuğunuz ile birlikte zaman geçirirken, zihninize gelen bir düşünce, bir anı veya gelecek planı sizi o an dinlemekten alıkoyabilir. Ya da zihniniz dinlediğiniz kişi ile ilgili varsayımlarda bulunabilir, dinlerken endişelenebilir, aklınıza gelen düşünceler ile zihniniz dağılabilir. 

Mindful dinleme hali ile karşınızdakilere daha dikkatli bir şekilde yanıt vermeyi öğrenerek (öfke ile tepki göstermek ya da endişeli ruh hali yerine), anda kalma becerisi geliştirerek, kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Şu andaki Faaliyetlere Dikkatlice Katılın

Duştayken saçınızı yıkayıp yıkamadığınızı hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Eşyaları kaldırdığınız yeri hatırlamakta güçlük mü yaşıyorsunuz? Anahtarları veya telefonunuzu koydunuz yeri sürekli karıştırır mısınız? 

 

Bunlar dağılan zihine dair işaretler ve dikkatli olmadığınızı gösterir. Yaptığınız işlerde zihniniz gelecek planları veya geçmiş anıları ile meşgul oluyor olabilir. O an her ne yapıyorsanız, dikkatinizi veremediğiniz için hatırlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bunun için suçluluk duygusu ve hayal kırıklığı yaşamaya gerek yok. Zihnimiz gün içerisinde çoğunlukla dağılır, deneyimlerin farkında olamayabiliriz. Ancak iyi haber zihin öğrenir! 

Mindfulness'ı bir yaşam biçimi haline getirmek ve hayatımızda olumlu etkilerini gözlemlemek mindful bir yaşam biçimi kazanmak için önemlidir

Yürürken, araba kullanırken, yemek yerken, hobiniz ile meşgul olurken, kitap okurken mindfulness pratiği geliştirmek ve yaymak için harika zamanlardır. 

Mindfulness bizim yaşamın içerisinde çoğu zaman ıskaladığımız önemli bir kavram ile ilgilidir.

Ne yapıyorsan onunla kal.

İçinde bulunduğunuz andaki eylemin kendisine dikkatinizi verebilirsiniz; tıpkı bir çocuk ve sanatçı gibi.

Bunu nasıl yapacağınız mndfulness egzesizlerine olan sadakatinize bağlıdır.

Kitap okumayı düşünün. Kitap okurken zihninizin dağıldığı anlar ve dağılmadığı anlar vardır. Kitap okumaya dikkatinizi verdiğiniz anlarda, kelimeleri, cümleleri takip ederek akışta kalırsınız. O anın duygusu, o an hikayenin sizi götürdüğü yerler, olay bütünlüğünden, hikayeyi takip etmekten kopmazsınız. Ancak bazı anlar vardır, okuduğunuz satırları hatırlamadığınız, bir sayfa hatta bir paragraf önce ne okuduğunuzu hatırlayamadığınız zamanlar vardır. Bundan dolay kendinizi suçlu hissettiğiniz, hayal kırıklığına uğramışlığınız olmuş da olabilir. Okuduğum hiçbir şeyi anlamıyorum, okuduklarım aklımda kalmıyor diye kendinizi suçluyor olabilirsiniz. Dikkatiniz dağıldığı için kitap okumak eskisi gibi ilginizi çekmez ya da bir kitabı elinize almak için bir istek duymaz hale de gelmiş olabilirsiniz. Çünkü performansınızdan kaygı duyuyorsunuzdur. Zihninizde bir ses, iyi bir okuyucu olmadığınızı söylüyor olabilir, siz de kendinizin iyi ve dikkatli bir okuyucu olmadığına inanmışsınızdır artık. 

 

Ancak durum böyle değil. Kitap okumanın kendisi bir deneyim, bir haldir. Kitap okurken sözcükleri, kelimeleri olduğu gibi hatırlamak zorunda değiliz. Çok ihtiyaç duyuyorsanız, ilginizi çeken cümleleri bir yere not edebilir, ihtiyaç duyduğunuzda oradan ulaşabilirsiniz. Biz dönelim kitap okuma haline. Kitap okumak sözcükleri takip ederek, cümlelerin arasında dolaşma halidir. Hikayeninin sizi götürdüğü yerlere, duygulara müsade eder, takip edersiniz. Kitap bittiğinde kelimesi kelimesine, cümlesi cümlesine hatırlamıyor olsanız da, duygusunu, ana temasını bilirsiniz. Kitap okumak bir eylemdir. Köşenize çekilip sözcüklerin akışı ile kaldığınız, size ait bir zamandır. 

 

İşte mindful bir yaşam tarzı, faaliyetlere dikkatlice katılmak ve eşlik etmek için zihni davet etmeyi, yaşam serüveninde anda olan deneyimler ile akışta kalmayı bir yaşam biçimi haline getirmektir.

 

Mindfulness temelli farkındalık eğitimi sonrasında gün boyunca mindful olma fırsatlarını kaçırmayın.

İster metroya biniyor olun, ister sıcak bir duş alıyor olun, ister güzel bir manzara karşısında isterseniz yetiştirmeniz gereken bir işin başında olun. Ne yaptığınızın ve çevrenizde neler olduğunun tamamen farkında olmaya çalışarak, zihninizi akışta kalmaya davet edebilirsiniz.

Bunun için öncelikle bir mindfulness eğitimine katılarak zihninizi bunun için eğitmeniz de fayda var.

 

Her neyle meşgul oluyorsanız olun eğer zihninizin dağıldığını fark ederseniz, şimdiki zamana geri getirmeyi kazanmak için eşsiz bir fırsat yakaladığınızı unutmayın. Zihin öğrenir. Zihniniz dağılacak ve böylelikle ana geri dönmeyi pratik ederek kazanmayı öğrenmiş olacaksınız.

Mindfulness'ı yaşam biçimi haline getirmeyi keşfedebilirsiniz.

Gün boyunca bir etkinlikten diğerine geçerken, dikkatli olmak zor olabilir. Temel mindfulness eğitimi ile meditasyon ve farkındalık becerileri kazanarak yaşam serüveninize daha dikkatli olarak devam edebilirsiniz.

 

Mindfulness eğitimine katılarak veya mindfulness temelli bir terapiye katılarak farkındalığınızı geliştirerek, nasıl zihinsel esneklik kazanacağınız, duygu ve düşünceleriniz ile daha üretken ve yapıcı nasıl olabileceğiniz hakkında bilgi ve deneyim sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca meditasyon ve farkındalık egzersizleri uygulamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

Farkındalık pratik ve çaba gerektirir.

Mindfulness meditasyon ve uygulamalarına ilk başladığında herkesin zihni dağılmaya devam ediyor. Ancak, pratik ve sabırla meditasyon ve farkındalık uygulamalarına devam edildiğinde, daha dikkatli bir yaşam sürdüğünüzü fark edecek; stres seviyenizin azaldığını, anda olan deneyimlerin ve duyguların farkında olduğunuzu, düşüncelerinizin sistematik olarak nasıl değiştiğini keşfedeceksiniz. 

Yaşam anların toplamından ibaret, elimizde olan ise yalnızca şu an.

Şimdi ve burada olarak akışta kalmaya eşlik edebilirsiniz.

mf site01.jpg

Zihin farkındalığı

Farkındalık zihin işidir. 

Zihin esnekliği kazanmak ve

zihnin kontrolünü ele almadan önce içeride neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

hanson-lu-lvLfVIRHXPQ-unsplash.jpg

Farkındalığın doğası

Farkındalık, insan olarak kim olduğumuzun en iyisini bilmemizi sağlar ve geliştirir. Kendi ritmimizi yakalamak için mindfulness çalışıyoruz.

marcelo-cidrack-7jZNgIuJrCM-unsplash.jpg

Farkındalık egzersizleri

Mindfulness farkındalık egzersizleri ile zihninizi gevşeterek, düşüncelerinizin hızına eşlik edebilirsiniz.

bottom of page