IMG_20200804_230922_413.jpg

Anıl Yetişen 

Klinik Psikolog

Psikoloji lisansını Okan Üniversitesi'nde tamamladı. Çocuk ve genç alanında uzmanlaşmak üzere Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı'nı erken çocukluk dönemi bağlanma stilleri üzerine yaptığı tez çalışmasıyla bitirdi. Kurucusu olduğu Başlangıç Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde 2011-2016 yılları arasında çocuk ve gençlerle bireysel ve grup çalışmaları düzenledi. Bu dönemde birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü çalışmalar yaptı. Bunlardan psikiyatrik tanı almış çocuk ve gençlerin sosyal yaşama katılmaları ve yaşamlarını sürdürmelerine yönelik gerçekleştirdiği çalışma ödül aldı.

Erken dönem çocukluk çağı travmaları üzerine yapılan bilimsel çalışmada yer alarak, stresin beyin gelişimi üzerine etkilerini araştırdı. Bu çalışma sırasında mindfulness ve meditasyon uygulamanın sinir sistemi ve beyin üzerinde olumlu etkileri ile karşılaştı. Tecrübe etmek isteyerek 2014 yılında Doç. Dr. Zümra Atalay tarafından düzenlenen Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) Programı'na katıldı. Düzenli olarak meditasyon uygulamaya ve hayatının bir parçası haline getirmeye başladı.

Şehir hayatından uzaklaşarak, doğal ve sürdürülebilir yaşamı tercih eden bir grupla birlikte, 2016 yılında Çanakkale Gökçeada'da Ekolojik tarım ve doğal hayatı deneyimledi. Bu süreçte uzun sessizlik inzivaları ve meditasyon pratikleri yaptı. Bir yılın sonunda seanslarına geri döndü ve aynı zamanda gruplara mindfulness ve meditasyon çalışmaları düzenlemeye başladı..

 

Mindfulness uygulamalarında uzmanlaşmak üzere akredite mindfulness eğitmeni (Accredited Mindfulness Teacher, AMT) David Potter ile çalışmaya başladı. 2016 yılında Öz Şefkatli Farkındalık (Self-Compassion), Mindfulness ve Kabul (Mindfulness and Acceptence) programlarına katıldı. Uluslararası geçerlilikte Mindfulness Temelli Stres Azaltma (Mindfulness Based Stress Reduction MBSR) Programı Eğitimci Eğitimi sertifikası'nı (Mindfulness Teacher Training) aldı. 2020 yılında Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından düzenlenen mindfulness oturumlarına katılım gösterdi.

University of Massachusetts Medical School (UMAS)'a bağlı Center for Mindfulness'ın kurucusu Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından, bilimsel ve etik prensiplere dayalı olarak hazırlanan, uygulayıcı müfredatına bağlı kalarak çalışmaktadır.

Öğrenmenin en iyi yolunun birlikte çalışmak olduğuna yönelik sahip olduğu bilinçle 2016 yılından beri 100'ün üzerinde düzenlediği grup çalışmalarında 1000'nin üzerinde kişiyle bir araya gelmiştir. 

Çocuk ve gençlerle bireysel seanslar, ebeveyn danışmanlığı ve gruplara mindfulness çalışmaları düzenlemeye devam etmektedir.