top of page

Farkındalık Egzersizleri

Özet Karalama

Zihninizi Gevşetmenin ve Düşüncelerinizi Yavaşlatmanın 5 Yolu

 

Zihninizi nasıl rahatlatacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Zihninizi nasıl gevşeteceğinizi öğrenmek, sağlığınıza ve iyiliğinize fayda sağlayacaktır. Sizin için zihninizi gevşetme ve rahatlamanızı sağlamak için bazı ipuçları. 
 

Zihninizin Stresli Düşüncelerini Gevşetme Stratejileri

Meditasyon

Meditasyon, zihninizi birkaç farklı şekilde nasıl rahatlatacağınızı öğrenmenize yardımcı olur. Meditasyon fizyolojinizi sakinleştirebilir ve zihninizi rahatlatabilir, düzenli bir şekilde uygulanan meditasyon seanslarından sonra, gelecekte stresle karşılaştığınızda daha az stresli hissetmenize yardımcı olabilir - meditasyon yardımıyla strese daha dayanıklı hale gelirsiniz.
 

Bilişsel yeniden yapılandırma

Bilişsel yeniden yapılanma, stres tepkinizi tetikleyen alışılmış düşünce kalıplarını değiştirerek zihninizi nasıl gevşeteceğinizi gösteren bir stratejidir. 

Mindfulness meditasyon ve farkındalık egzersizleri ile bilişsel yeniden yapılandırma tekniklerini bir araya getirmektedir.

Bir tehdit olarak algıladığımız stres kaynaklarına tepki vermekteyiz. Olaylara, kişilere, düşüncelere yönelik algılarımızı daha yapıcı ve daha isabetli olan düşünceler ile değiştirebilirsek, zihni nasıl rahatlatabileceğimizi ve stres durumu ile nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenebiliriz. 

Bunun için karşılaştığınız benzer durumlarda kullandığınız düşünce kalıplarına dikkatinizi verebilirsiniz. Sizin için dünya kötü bir yer mi? Ya da hep en kötü şeyler sizin başınıza mı geliyor? Veya kendinizi sürekli başarısız olarak mı görüyorsunuz? Başarılı olduğunuz neler varsa listeleyin. Başınıza gelen iyi şeyleri not edin. Dikkatinizi sahip olduğunuz düşünce kalıplarından yeni olanlara vererek, bilişsel yeniden yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Şükran Günlüğü

Dikkatiniz, sizi strese sokan olaylardan, minnettar olduğunuz şeylere kaydırmak,  "zihninizi nasıl rahatlatacağınıza" ilişkin ipuçlarından biridir.

Minnettarlık araştırması, minnettarlık tutumu geliştirmenin pek çok fayda sağladığını ve şükran günlüğü tutmanın değişimi gerçekleştirmenin kolay bir yolu olduğunu göstermektedir. Birkaç hafta sonra, kendinizi stresli olmak yerine minnettar hissetmenize yardımcı olan yaşamın içindeki şeylerle bağ kurduğunuzu bulabilir ve daha rahat bir zihin ile yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Yakın Bir Dostunuz ile Konuşun

Güvenilir arkadaşlardan sosyal destek almak, zorlu ve stresli durumlar ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve stresi nasıl yöneteceğiniz konusunda size yardımcı olacak yeni ve yardımcı fikirler sağlayabilir, bu da stresi daha az hissetmenize yardımcı olarak zihninizi nasıl gevşeteceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.  Yaşamın içinde onlarca stres durumundan, arkadaşlarla birlikte geçirilen güzel ve eğlenceli zamanlara vakit ayırmaya gayret gösterin.

Yakın bir dostunuz ile konuşarak hep aynı düşüncelerinizin zihninizde dönüp dolaşmasından daha rahat hissetmenize yardımcı olacak yeni durumlara geçmenizi ve harekete geçmek için ihtiyaç duyduğunuz gücü sağlayabilir.

Stres Yönetimi Hakkında Bilgi Edinin

Stres ve stres yönetimi hakkında daha fazla şey öğrenmek ve stresi hafifleten bir durumdur. Stresin nasıl oluştuğunu, bedeninizde nerede hissettiğinizi, stresin insan doğasında nasıl bir yerinin olduğunu bilmek sizi daha iyi hissettirecektir. Nedenini bildiğimiz şeylere karşı tutumlarımızı, duygularımızı ve düşüncelerimizi daha rahat yönetebiliriz.

Image by Eve Tu

Bağışlama

 Kendi hatalarınızı bağışlamada daha iyi olmanıza yardımcı olacak bazı adımları keşfedin.

Image by Quinn Bidmead

Olumsuz düşünme yanlılığı

 Olumsuz şeyleri daha fazla fark ederek, daha duyarlı olur ve daha sonra onları daha canlı hatırlarız. 

Image by JR Korpa

Mindfulness meditasyonu

Meditasyon ses kaydına ulaşarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

bottom of page